Vydanie sa na cestu výcviku poštových holubov je pútavou výpravou od štádia začínajúcich holubov až po dosiahnutie vrcholu odbornosti. Vo veku 21 až 30 dní tieto mladé vtáky opúšťajú hniezdo a vstupujú do svojho určeného…

Vydanie sa na cestu

Vydanie sa na cestu výcviku poštových holubov je úchvatná expedícia od štádia začínajúcich holubov až po dosiahnutie vrcholu odbornosti. Vo veku 21 – 30 dní tieto mladé vtáky opúšťajú hniezdo a vstupujú do určených oddelení, kde začínajú svoju sociálnu výchovu s ostatnými kamarátmi z kŕdľa. Čoskoro sa začne ich výcvik, ktorý zahŕňa rôzne aspekty vrátane výcviku na vchod do podkrovia, príchodu na vaše volanie, zvládnutia lietania v podkroví, osvojenia si etikety sedenia (vyhýbanie sa susedným domom) a nakoniec cestného výcviku. Na vytvorenie silnej väzby medzi kŕmením a vašou prítomnosťou sa odporúča pískať alebo volať na vtáky počas kŕmenia a zabezpečiť, aby každý člen vašej rodiny mohol túto činnosť vykonávať dôsledne. Toto spojenie zohráva kľúčovú úlohu pri získavaní odmeny v deň pretekov a pri presviedčaní vyplašených holubov.

Let z podkrovia

Keď tieto mladé holuby preukážu obratnosť v podkroví a pohodlne sedia na vyšších miestach, je čas predstaviť ich vonkajšiemu svetu. Buďte však opatrní a nevypúšťajte ich s plným žalúdkom, pretože jastraby by mohli využiť túto zraniteľnosť a spôsobiť značné komplikácie. Ak sa vypustenie oneskorí a oni sa príliš zdokonalia v lietaní pred zvládnutím kontroly, môže to viesť k “úletom”, čo je nepríjemný scenár. Obozretným prístupom k ich aklimatizácii v exteriéri je vytvorenie klietky sputnik na vrchole pristávacej dosky. To uľahčuje prvé vypustenie na pristávaciu dosku, čo si vyžaduje manévrovanie cez záchytný systém, a zároveň zabezpečuje ochranu pred číhajúcimi dravcami, ako sú napríklad jastraby. Po niekoľkých dňoch adaptácie na odchytový systém sa môžu vypustiť samostatne.

Strešná odysea

Postupne im môžete dovoliť vychádzať von bez klietky sputnik. Poštové holuby sa budú zdržiavať na streche a zvedavo ďobať do všetkého, čo im príde pod ruku pri objavovaní tohto nového sveta. Podobne ako batoľatá ich v tejto novej ríši všetko fascinuje. Aj v tomto prípade treba dbať na opatrnosť a nepúšťať ich von s plnými žalúdkami. V určenom čase ich zavolajte na večeru. Aby ste zabránili prejedaniu sa niektorých vtákov, vyhnite sa úplnému naplneniu kŕmidla a zamerajte sa na to, aby ste ich naučili okamžite reagovať na vaše výzvy. Význam tejto reakcie spočíva v rýchlom návrate po pretekoch a v ich disciplinovanosti pri dodržiavaní vašich povelov počas tréningov, a to ráno aj večer.

Dosiahnutie tejto disciplíny zahŕňa udržiavanie chuti do jedla a dodržiavanie pravidelného harmonogramu kŕmenia. Holuby sa rýchlo prispôsobujú rutine a akékoľvek odchýlky od normy si okamžite všimnú. Ak vynecháte plánované kŕmenie, keď sú vonku, buďte si istí, že vás prídu hľadať. Dôslednosť v zaobchádzaní s holubmi a zavádzaní rutiny je pre účinný výcvik holubov nevyhnutná.

Ak vtáky dostávali správnu potravu, inštinktívne sa pokúsia vojsť do pasce a dostať sa do podkrovia na kŕmenie. Niektoré môžu spočiatku pôsobiť zmätene a zamieriť k okraju strechy, kde sa nachádzajú vstupné dvere. Prejavujú inteligenciu podobnú deťom a podobne spracúvajú svoje okolie. V tejto fáze je kľúčom k úspechu trpezlivosť a časom sa všetky mladé vtáky naučia orientovať sa na pôde a v pasci. Správna výživa im zabezpečí, že zostanú sústredené, pokiaľ sa náhle nepolekajú.

Pochopenie strašenia a prenocovania

“Plašenie” sa vzťahuje na prípady, keď mladé vtáky pociťujú nervozitu, úzkosť alebo strach. Môže ho vyvolať stretnutie s neznámymi veľkými vtákmi, ako sú jastraby, žeriavy alebo veľké čierne vtáky. Okrem toho ich môžu vystrašiť aj hlasné zvuky, ako sú výstrely z pušiek, nesprávne výstrely z výfukov alebo buchnutie dverí auta. Keď sú vyplašené, aj menšie vyrušenia ich môžu prinútiť k úteku. Inteligentný vták sa však nakoniec upokojí a vráti sa na strechu. Tento proces môže trvať aj niekoľko hodín, ale domov ich dovedie inštinkt.

Príležitostne sa niektoré mladé vtáky môžu rozhodnúť pre nocovanie vonku. V mestskom prostredí je to pomerne nepodstatné. Nasledujúce ráno, keď je “nočný delikvent”, ktorý strávil noc na streche alebo na strome, vystrašený a hladný, opäť vypustený, sa pripojí k ostatným vtákom počas nasledujúceho večerného kŕmenia. Vo vidieckych oblastiach, ako je tá naša, je však riziko vyššie, pretože sovy predstavujú značnú hrozbu. Nedostatok mestských štruktúr a iných prekážok robí z poštových holubov ľahkú korisť pre tieto nočné dravce. Sovy sa pri love spoliehajú skôr na svoj výnimočný sluch ako na zrak. Užitočnou metódou na odradenie sov je umiestnenie malého rádia mimo podkrovia, ktoré hrá hudbu s miernou hlasitosťou. Uistite sa, že rádio je vonku umiestnené až po nastolení úplnej tmy. Vták sediaci na streche tak zostane na zemi, čo sovám sťaží jeho lokalizáciu a ulovenie.

Nebezpečenstvá nočného letu

Hoci som sa s týmto javom osobne nestretol, jeden z členov klubu nedávno zažil nočný let. Nočné lety trápili aj môjho otca a ďalších holubárov v našom klube. Nočný let nastáva vtedy, keď sa vtáky tesne pred súmrakom zľaknú, čo spôsobí, že bezcieľne vzlietnu do tmy. Stúpajú nepravidelne a predstavujú nebezpečenstvo, napríklad zrážku so stenami, drôtmi, stromami a inými nebezpečenstvami. Spomínaný člen klubu praktizuje systém otvoreného podkrovia, kde volá svoje vtáky na jedlo, ale aj po večeri im umožňuje voľne lietať. Táto prax poskytuje pretekárskym holubom dlhší čas letu. Jedného osudného večera však na jeho podkrovie priletel jastrab chvíľu pred tým, ako oblohu zahalila tma, a začal nočný let. Nasledujúce ráno sa viac ako polovica vtákov nevrátila a niektoré z tých, ktoré sa vrátili, utrpeli zranenia, ktoré ukončili ich kariéru. Jeden nešťastný vták sa vrátil s chýbajúcou časťou zobáka. Osobne nie som zástancom otvorených podkrovných systémov až do súmraku. Úprimne dúfam, že sa nikdy nestretnete s nočným letom, a rovnako sa snažím vyhnúť takejto udalosti. Je veľmi dôležité zdržať sa vytvárania návykov, ktoré by mohli uľahčiť možnosť nočného letu. Okrem toho je dôležité si uvedomiť, že jastraby majú holuby v obľube. Keď sa dozvedia o ľahko dostupnom zdroji potravy, prestanú loviť inú korisť a ich hlavným cieľom sa stane váš podkrovný byt.